Ingebjørg Harman Bratland og Jarle Bernhoft leder offentliggjøringen av nominasjonene til Spellemannprisen 2015.
Foto: Heiko Junge / NTB scanpix
Ingebjørg Harman Bratland og Jarle Bernhoft leder offentliggjøringen av nominasjonene til Spellemannprisen 2015. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix Foto: NTB scanpix

Når Spellemann nå flyttes tilbake til hovedstaden og Oslo Spektrum, er det med flere spennende nyheter. «Årets album» blir en egen pris, mens «Årets musikkvideo» gjeninnføres og «Årets produsent» innføres som fast pris. I alt skal det deles ut hele 26 priser under Spellemann 2015. 

Under showet, som sendes på NRK 1 lørdag 30. januar,skal artister som Janove, Ane Brun, Marcus & Martinus og Madcon opptre.

Årets programledere er Ingebjørg Bratland og Jarle Bernhoft.


spellemann


De nominerte til Spellemannprisen 2015 er: 

Barnemusikk

Britt-Synnøve Johansen - «Skakke sanger» 

Maj Britt Andersen - «Væla omkring» 

Meg og kammeraten min - «Ostepop» 

 

Blues

Knut Reiersrud og Mighty Sam McClain - «Tears Of The World» 

Richard Gjems/ Øyvind Stølefjell / Ronnie Jacobsen / Robert Skoglund - «Blått rom» 

Joe Rusi -«Who I Am» 

 

Country

Erik Moll -«Many Years To Go» 

Ida Jenshus -«Starting Over Again» 

Janne Hea -«Wishing Well» 

Roy Lønhøiden- «Du spør meg om sannhet» 

 

Danseband

Contrazt -«Hælj» 

Gluntan -«Gluntan 50 år» 

Hanne Mette -«Akkurat nå» 

 

Elektronika/Dancemusikk

André Bratten- «Gode» 

Jan-M.Iversen - «Elements» 

Todd Rundgren/ Emil Nikolaisen / Hans-Peter Lindstrøm - «Runddans» 

 

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

Aastad Bråten - «Til Ragna» 

Nils ØklandBand - «Kjølvatn» 

Per AndersBuen Garnås - «Greinir» 

SusanneLundeng - «111 Nordalsslåtter - Hilsen Susanne Lundeng» 

Østerdalsmusikk- «Østerdalsmusikk 1975-2015» 

 

Indie

Band Of Gold- «Band Of Gold» 

Bror Forsgren- «Bror Forsgren» 

Razika - «Uttil de andre» 

The Megaphonic Thrift - «Sun Stare Sound» 

 

Jazz

Gard Nilssen’s Acoustic Unity - «Firehouse» 

Mathias Eick- «Midwest» 

Megladon Collective - «Megalodon» 

Møster! -«When You Cut Into The Present»

Team Hegdal -«Vol. 3» 

 

Klassisk 

Det Norske Solistkor / Grete Pedersen - «Meins Lebenes Licht - Nystedt / Bach» 

Ensemble Allegria - «Volt 22» 

Håkon Austbø- «Chopin Now» 

Rolf Lislevand - «Scaramanzia» 

Vasily Petrenko & Oslo Philharmonic Orchestra - «Alexander Scriabin: Symphony No.3, Op. 43, Symphony No. 4, Op. 54» 

 

Metal

Enslaved -«In Times» 

Kampfar -«Profan» 

Leprous -«The Congregation» 

Tsjuder -«Antiliv» 

 

Popgruppe 

A-ha - «Cast In Steel» 

Bow To Each Other - «My Heart Is A Target» 

Marcus & Martinus - «Hei» 

 

Popsolist 

Ane Brun -«When I’m Free» 

Anneli Drecker - «Rocks & Straws» 

Erlend Ropstad - «Det beste vi får til» 

Sondre Justad- «Riv i hjertet» 

Susanne Sundfør - «Ten Love Songs» 

 

Rock 

Amund Maarud- «Volt» 

Beglomeg -«Eurokrjem» 

Kindred Fever- «Sabre - Toothed Model Youth» 

The Good TheBad And The Zugly - «Hadeland Hardcore» 

Undergrünnen- «Undergrunnen» 

 

Samtid 

Anders Førisdal - «Bjørn Fongaard - Galaxe» 

asamisimasa -«Neon Forest Space» 

Gisle Kverndokk / Nordic Voices - «Fuge der Zeit» 

Song Circus -«Anatomy Of Sound» 

 

Urban

Arif -«HighEnd / Asfalt» 

Lars Vaular -«666 ALT» 

Unge Ferrari- «Til mine venner» 

 

Viser 

Hilde Selvikvåg - «Slepp meg fri» 

Kjersti Kveli- «No e tida» 

Odd Nordstoga- «Dette landet» 

Tommy Tokyo -«Hev deg over det derre der» 

Tønes -«Vindbrest» 

 

ÅpenKlasse

Erland Dahlen- «Blossom Bells» 

Geir Sundstøl- «Furulund» 

Jaga Jazzist- «Starfire» 

MortenQvenild - «Personal Piano» 

Slag - «ShortStories» 

 

TONOsKomponistpris 

Anneli Drecker - «Rocks & Straws» 

Farao - «TillIt’s All Forgotten» 

Gisle Kverndokk / Nordic Voices - «Fuge der Zeit» 

Morten Qvenild - «Personal Piano» 

Peter Herresthal & Stavanger Symfoniorkester - «Ørjan Matre: PreSage & ViolinConcerto» 

 

Tekstforfatter

Black Debbath - «Universell Riffsynsing» 

DanielKvammen - «Fremad i alle retninga» 

Lars Vaular -«666 MENING» 

Odd Nordstoga- «Dette landet» 

Tønes -«Vindbrest» 

 

ÅretsAlbum

Ane Brun -«When I’m Free» 

Lars Vaular -«666 ALT GIR MENING» (hele trilogien) 

Sondre Justad- «Riv i hjertet» 

Susanne Sundfør - «Ten Love Songs» 

Trondheim Jazz Orchestra & Kristoffer Lo - «Savages» 

 

ÅretsNykommer og Gramostipend

Aurora Aksnes 

Daniel Kvammen 

Fay Wildhagen 

Kygo 

Marcus & Martinus

Sondre Justad 

 

ÅretsProdusent

Anneli Drecker

Frode Flatland

Kygo

Morten Lindberg 

Susanne Sundfør

 

Årets Låt

Astrid S -«2AM» 

Aurora Aksnes- «Running With The Wolves» 

Daniel Kvammen - «Du fortenar ein som meg» 

Karpe Diem -«Lett å være rebell i kjellerleiligheten din» 

Kygo feat.Conrad Sewell - «Firestone» 

Kygo feat.Parson James - «Stole The Show» 

Madcon -«Don’t Worry» 

Marcus & Martinus feat. Katastrofe - «Elektrisk» 

Morgan Sulele- «Bare min» 

Susanne Sundfør - «Delirious» 

 

Årets Musikvideo

 

Cold Mailman- «Something You Do» (regissør: André Chocron) 

Karpe Diem -«Hvite menn som pusher 50» (regissør: Marie Kristiansen) 

Karpe Diem -«Lett å være rebell i kjellerleiligheten din» (regissør: Kavar Singh) 

Kygo - «Stole The Show» (feat. Parson James) (regissør: Saman Kesh) 

Röyksopp -«Skulls» (regissør: Stian Andersen) 

 

De nominerte er valgt ut fra over 1200 påmeldinger. Nytt av året er innføring av storjury og at medlemmene i fagjuryene har snakket sammen og diskutert seg frem til de nominerte.

Flere kanaler