
0:00 | 0:55
I disse dager ryddes, rakes og vaskes uteområdene i borettslag og sameier. Men minst halvparten av beboerne stiller ikke opp på dugnad.
Det sier leder for forretningsførsel i boligbyggelaget Usbl, Heidi Østensen Hole.
Tilbakemeldinger de har fått viser at bare mellom 20 og 50 prosent møter opp på dugnad.
- Det er ikke akkurat kamp om å få lov til å hjelpe til, sier Hole.
Hun sier styrer i borettslag og sameier gjerne må komme med en gulrot for å gjøre dugnaden attraktiv.
- Mange borettslag og sameier er kjempeflinke til å gjøre det sosialt, med grilling eller fest i etterkant, slik at det ikke bare skal oppleves som en arbeidsbelastning.
Færre konflikter
Det er ikke lov å bøtelegge de som ikke stiller på dugnad, men dersom man bidrar sparer borettslaget penger på tjenester som ellers hadde blitt satt bort til andre aktører.
- Vi har lett for å betale oss ut av tjenester. Kanskje har vi det så godt i Norge at vi ikke ser nødvendigheten av å måtte gjøre jobben selv hvis vi kan få noen til å gjøre den for oss, tror Hole.
Tilbakemeldingene til boligbyggelaget viser at borettslag og sameier som er gode på å dra folk med på dugnad, har det bedre og opplever færre konflikter.
- Det er lettere å løse små konflikter når man har pratet litt og gjort en jobb sammen.
Gjør det du evner
Styret kan heller ikke pålegge folk å bli med på dugnad, og enhver må få lov til å vurdere om man har anledning til å hjelpe til, mener Hole.
- Men det hadde vært fint om alle innså at det å hjelpe til for fellesskapet gangner alle sammen.
Samtidig sier hun alle kan gjøre det de selv evner å bidra med.
- Man skal ikke pålegges å gjøre en stor og tung oppgave hvis man ikke har rygg til det.