
- Norske foreldre doper barna sine med sovemedisiner på sydenferie slik at de kan gå ut å feste, sier Finn Abrahamsen, tidligere politioverbetjent, til VG.
Omsorgssvikt
Abrahamsen forteller at han selv flere ganger har erfart det han mener er grov omsorgssvikt.
Madeleine-saken bør få opp øynene til foreldre som gjør dette, mener Abrahamsen som forteller at små barn får sovemedisiner av foreldrene slik at de selv kan gå ut med venner og spise og drikke.
Foreløpig er det usikkert hvorvidt Kate og Gerry McCann har drept datter Madeleine, men de er beskyldt for og ha gitt henne sovepiller.
Den savnede fireåringen Madeleine McCann. Foto: Scanpix
Utbredt fenomen
At foreldre gir barna sovepiller er ikke noe nytt professor ved Rettsmedisinsk institutt Torleiv Ole Rognum,
Han sier de har hatt flere tilfeller hvor det er funnet sovemedisin i døde barn uten at de kan si at det var dødsårsaken.
- Det er nok ikke noe ukjent fenomen at når barna skriker fælt og man vil ha ro fordi man har planer så er det fristende en sjelden gang eller oftere å putte litt sovemedisin i munnen på ungen .