MÅLER: Utrykningspolitiet har ekstra fokus på fartskontroller onsdag.
MÅLER: Utrykningspolitiet har ekstra fokus på fartskontroller onsdag. Foto: NTB scanpix
0:00 | 0:37
UP varsler en rekke fartskontroller over hele landet onsdag.

Kontrollene kommer i forbindelse med at TISPOL (Europeisk trafikkpolitisamarbeid) gjennomfører en såkalt «Speedmarathon» over hele Europa denne dagen.

– Denne dagen samler politiet i Europa seg om å gjøre en innsats for å ta fartssyndere på veiene. Fartskontroller er med på å redusere farten, og redusert fart er et godt bidrag til færre alvorlige ulykker. Derfor er Norge med på dette, sier UP-sjef Runar Karlsen til P4.

UP opplyser at de har fokus på hovedvegnettet, de strekningene med flest ulykker, og der de får flest klager fra publikum.

«Kontrollaktiviteten har som formål å forebygge og avdekke fartsovertredelser for å redusere antallet drepte og hardt skadde på norske veier», sier Karlsen i et innlegg på UPs Facebook-sider.